Choroby

Borelia

Poznáme 5 podtypov baktérie Borrelia burgdorferi, a vyše 300 poddruhov. Väčšina z nich je už odolná na antibiotiká. V tele sa nachádzajú na pokožke, v srdci, kĺboch a v nervovom systéme. Takzvaná borelióza môže byť viacero infekčných ochorení. Liečba spočíva v posilovaní imunitného systému - detoxikácia, liečenie všetkých nákaz, zdravá strava.

Zdroje:

 1. https://www.borelioza.cz/
 2. https://www.badatel.net/lymska-borelioza-klieste-prirodna-liecba-na-chro...

Cukrovka

Zhrnutie

Diabetes mellitus (skratka DM, iné názvy: cukrovka, diabetes) je skupina metabolických ochorení, spojených so zvýšenou alebo zníženou hladinou glukózy v krvi. Nevhodná koncentrácia glukózy v krvi ovplyvňuje chemické reakcie a vlastnosti telesných tekutín. To môže okamžite spôsobiť prekyslenie, zmenu osmotického tlaku, bezvedomie, smrť. Dlhodobo spôsobuje srdcovocievne choroby, mozgovú porážku, ochorenie obličiek, vredy na nohách, poškodenie zraku, kvasinkové infekcie. Neliečená cukrovka sa obvykle časom (roky) zhoršuje, od slabých prejavov až po život ohrozujúce.

Podžalúdková žľaza (pankreas) kontroluje koncentráciu glukózy v krvi a vylučuje hormón inzulín, ktorý je signálom pre bunky tela aby pohlcovali cukor, čím sa znižuje koncentrácia cukru v krvi. Pri poškodení pankreasu sa slabo vylučuje inzulín. Ak je pacient obézny (širší pás), tak bunky tela nereagujú dostatočne na inzulín, nevstrebávajú cukor dostatočne. Na regulácii cukru sa podieľajú aj iné orgány a látky, napríklad pri črevných ťažkostiach je ovplyvnená aj regulácia cukru v krvi.

Liečba cukrovky spočíva v diéte a pravidelnej strave, pravidelnej telesnej námahe, liekoch, zjedenia sladkostí v prípade nebezpečne nízkej hladiny. Ak nieje pankreas poškodený z dôvodu dedičnej choroby, môžno ho vyliečiť odstránením príčiny poškodenia, napríklad odstránením jedov z tela. V prípade obezity pomôže schudnutie.

Znížená hladina cukru sa prejavuje závraťami (pocit upadania do bezvedomia), vysoká hladinami sa prejavuje ako únava (ospalosť, malátnosť), časté močenie, zvýšený smäd a hlad. Koncentrácia glukózy sa dá zmerať prístrojom, glukomerom. Zdravý človek má 3,3 - 5,5 mmol/l. Po jedle je hodnota vyššia, ale do dvoch hodín klesá pod 7,8.

Typy cukrovky

1. typ - inzulín sa netvorí čiastočne alebo úplne. Vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí. Veľakrát sa objaví po prekonaní infekcie. Život pacienta závisí od podávania inzulínu.

2. typ - nefunguje regulácia tvorby inzulínu alebo sa ho tvorí po jedle málo. Tento typ je najčastejší, vyskytuje sa u ľudí ktorí sú starší, obézni alebo málo aktívni. Liečba spočíva v diéte, pohybe a liekoch na zvýšenie účinku inzulínu.

Hladina cukru v krvi

U zdravých ľudí nikdy neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nestúpne nad 5,5 mmol/l. Po jedle je vyššia, do dvoch hodín klesá pod 7,8. Nad 10 sa vylučuje močom.

Ak je hodnota ráno na lačno nad 7, jedná sa o cukrovku. Vysoké hladiny poškodzujú cievy, nervy, svaly.

Ak hodnota klesne pod 3,3 mmol/l, prejavia sa príznaky nedostaku cukru pre mozog: chvenie, úzkosť, potenie, pocit tepla, zvýšený tlak, zvýšená činnosť srdca. Ak klesne pod 2,8 mmol/l, prejavia sa príznaky porušenía funkcií mozgu: bolesti hlavy, dvojité videnie, poruchy videnia, kŕče, obrny, závraty, zätené správanie, poruchy reči, nálady, správania. Prvá pomoc sú rýchlo vstrebateľné sacharidy, napríklad sirup, ovocná šťava, cukrík. Po zlepšení treba zjesť 10 – 20 g pomaly vstrebateľných sacharidov, napríklad chlieb, aby krvný cukor zas neklesol. Ak je pacient v bezvedomí, treba mu vpichnúť glukagón do svalu. Je to hormón ktorý rýchlo zvyšuje hladinu cukru v krvi a každý diabetik ho má mať pri sebe. Efekt sa dostaví do 15 minút. Treba zavolať lekára, ktorý aplikuje 40-percentný roztok glukózy do žily. Najlepšie je diabetika s ťažkou hypoglykémiou dopraviť do nemocnice, kde ho ďalej liečia infúznou liečbou.

Nízka hladina krvného cukru môže viesť až k hlbokému bezvedomiu. Opakované hypoglykemické kómy môžu spôsobiť trvalé poškodenie mozgu, ako prvá sa poškodzuje mozgová kôra. Hypoglykemickú kómu často sprevádzajú aj kŕče. Tento závažný stav sa v 3 až 10 percentách môže končiť smrťou. Okrem toho diabetikov s hypoglykémiou ohrozuje infarkt, cievna mozgová príhoda i náhla smrť. Správne zvolená liečba spolu s dodržiavaním zásad životného štýlu, pravidelnou kontrolou hodnôt cukru v krvi a správnou výživou však dokážu výkyvom hladín cukru zabrániť.

Liečba

Diéta

Odporúča sa jesť zelenina, trochu ovocia, strukoviny, celozrnné výrobky, hydina, ryby. Treba sa vyhýbať veľkým množstvám sacharidov, potravín rýchlo uvoľňujúce sacharidy (biele pečivo, sladké nápoje, ovocie), umelým sladidlám, jedlám s vysokým obsahom tuku (ak má pacient vysokú hladinu cholesterolu) a soli. Pacienti, ktorí sa držia rád odborníkov a dietológov majú väčšiu šancu udržať si hladinu cukru v krvi vyrovnanú a vyhnúť sa tak komplikáciám spojeným s touto chorobou. Diabetici by tiež mali jesť počas dňa pravidelne, aby tak predišli veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi. Strukoviny a ovsené vločky obsahujú celulózu, ktorá spomaľuje uvoľňovanie cukrov do krvi. Glykemický index je číslo od 0 do 100, ktoré vyjadruje ako rýchlo sa cukor z potraviny vstrebáva a ako rýchlo ovplyvňuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi, a tým aj ako rýchlo vedie k pocitu hladu.

Potraviny upravujúce hladinu cukru

 • Tmavá čokoláda zlepšuje inzulínovú citlivosť buniek, znižuje krvný tlak a množstvo „zlého“ cholesterolu, posilňuje cievy.
 • Zelený čaj obsahuje antioxidant EGCG, ktorý má vplyv na pružnosť ciev a stabilizáciu hladiny glukózy v krvi.
 • Škorica, 1 až 3 čajových lyžičiek denne, zvyšuje citlivosť buniek na inzulín a tým znižuje hladinu glukózy v krvi. Pozor, čínska škorica je v takomto množstve jedovatá, treba si zohnať cejlónsku.
 • Hovädzie mäso, mlieko v malom množstve, a vajcia obsahujú v tuku CLA, ktoré napráva nestabilnú hladinu cukru, pomáha v boji proti rakovine a srdcovým chorobám. Viac CLA je v kvalitnom hovädzom mäse z dobytka kŕmeného trávou, a spracované len do najnižšej nevyhnutnej miery. Hovädzie mäso obsahuje aj kvalitnú bielkovinu, železo, vitamíny B.
 • Brokolica, surový syr, zelená fazuľa, trávou kŕmené hovädzie mäso - obsahujú chróm, ktorý zlepšuje citlivosť buniek na inzulín. Brokolica ho má zďaleka najviac.

Zdroje

 1. Diabetes všeobecne: sk wikipedia , en wikipedia , *cukrovka.org , zivot.sk - strážiť hodnoty
 2. Diéta: *cukrovka.org - ako zvrátiť , badatel,net - 12 jedál , badatel.net - 9 superpotravín
 3. lieky: metformín , inzulín

Dedičné choroby

Bežné dedičné poruchy z incestu sú:

 1. Veľká čelusť (prognathisma) - potiaže s prežúvaním, rečou a slinami.
 2. Predĺžená lebkav zadnej časti.
 3. Chýbajúce nechty na všetkých prstoch.
 4. Hemofília - problémy so zrážanlivosťou krvi.
 5. Mikrocefália - nezvyčajne malá hlava.
 6. Rázštep podnebia v ústach - prerušená kosť a tkanivo.
 7. Konská noha - kosti chodidla sú poškodené, skrútené a deformované. Nie je jasné, do akej miery ochorenie spôsobuje genetika a životné prostredie, ale vieme, že ju prenášajú rodičia.
 8. Albínizmus - telo nemá dostatok melanínu (farbiva pre vlasy, pokožku, pery a ďalšie časti tela). Prejavuje sa ako svetlé oči, bledá pokožka a biele vlasy, aj keď sú ich rodičia tmavej pleti. Ide o autozomálnu recesívnu choroba, čo znamená, že keď sa spoja ľudia s podobnými génmi, u ich detí je vyššia pravdepodobnosť albinizmu.
 9. Ťažká asymetria tváre.
 10. Trpaslíctvo (nanizmus) - nedostatok rastového hormónu je spojený s mnohopočetným generačným incestom.
 11. Zrastené prsty - končatiny rastú s kožou a svalmi okolo končatín dohromady.
 12. Neplodnosť - životaschopnosť spermií aj vajíčok môže byť incestom negatívne ovplyvnená alebo jednoducho celý reprodukčný systém nebude nefungovať správne.
 13. Skolióza (vybočenie chrbtice) - v závažných prípadoch môže mať vplyv na schopnosť osoby chodiť, pohodlne sedieť a môže si vyžadovať chirurgický zákrok alebo niekoľko rokov cvičenia.
 14. Poruchy imunitného systému - poškodené gény na boj s chorobami, prejavuje sa to zvýšenou náchylnosťou na choroby.
 15. Kryptorchonizmus - jeden alebo oba semenníky nevystúpia z tela von a ostávajú tak ukryté vnútri. Približne 3 % chlapcov má tento problém a môže spôsobiť neplodnosť, rovnako ako rôzne reprodukčné poruchy, ak sa nelieči okamžite. Ochorenie je bežnejšie u detí s incestnými vzťahmi.

Zdroj: https://topdesat.sk/geneticke-mutacie-incest/

HIV

Vírus nedostatku ľudskej imunity (human immunodeficiency virus, HIV) ničí imunitný systém tak, že napáda a ničí pomocné T-lymfocyty, čo sú pamäťové bunky. Človek zomrie na choroby ktoré by inak nemal, napríklad infekcie alebo rakoviny. Bez liečby človek prežije asi 10 rokov. Prenáša sa pri pohlavnom styku, pri kontakte s krvou, spermou, vaginálnymi tekutinami, materským mliekom, očkovaním. Zničí ho teplota nad 60 °C a bežné dezinfekčné prostriedky.

Liečba

Cieľom liečby je znížiť množstvo vírusu a tým obmedziť jeho mutácie odolné voči liekom, a možnosť nákazy partnerov. Preto je potrebné brať trojkombináciu liekov - dva nukleozidové analógy a jeden nenukleozidový analóg, alebo inhibítor proteázy. Lieky treba brať pravidelne v predpísaných častiach dňa a noci. Ak sa liečebný postup dodržuje, pacient žije zdravý, a rezistencia nastane asi po 10 rokoch. Potom sa berie iná kombinácia liekov. Súčasný výskum sa zameriava na dávkovanie a sekvenciie dávok, aby bola rezistencia pod kontrolou.

Lieky môžu mať vážne vedľajšie účinky, a sú drahé. Nedodržiavanie liečebného postupu môže byť dôvodom vzniku rezidencie. Ak je HIV odolné voči 3-kombináciám, pacient môže brať kombináciu viac liekov, alebo vyššie dávky, čo zhoršuje nežiadúce účinky a zväčší náklady. Inou možnosťou je brať len 1 alebo 2 antiretrovirálne lieky, ktoré zmenšujú virulenciu infekcie.

Brezová kôra je antivírový liek a potláča aj HIV.

Rakovina

Rakovina je vírusové ochorenie, spôsobené špecifickým typom DNA vírusov, polyoma-vírusov, ktoré svoj genofond kopírujú do DNA napadnutej bunky. Do podobnej skupiny patrí HIV vírus. V minulosti bolo 60 - 90% vakcín, napríklad proti obrne, kontaminovaných vírusom SV40, ktorý je podozrivý ako príčina rakoviny.

Je známych viac ako 100 onkovírusov (spôsobujúcich rakovinu). Majú odlišné prejavy. Existujú nezhubné nádory, zhubné ohraničené nádory, metsastázy, agresívne neohraničené nádory prerastajúce do okolitých tkanív... Typ nádoru sa zisťuje napríklad z vyoperovaného nádoru, alebo odobraním vzorky z nádoru pred operáciou.

Nákaza najčastejšie pretrváva v podobe bezpríznakovej infekcie. Rakovina prepukne, ak je imunitný systém silne oslabený, napríklad otravou, stresom, inou dlhodobou chorobou, starobou. Takzvané rakovinotvorné látky, podobne ako rádioaktívne žiarenie, majú veľký vplyv na fungovanie imunity. Pravdepodobnosť vypuknutia rakoviny zvyšuje aj väčšie množstvo prijímaných rakovinotvorných vírusov, napríklad z očkovania.

Vírusy boli vždy medzi ľuďmi rozšírené, ale mladí a zdraví sú voči ním odolní vďaka fungujúcemu imunitnému systému. Imunita má veľa stratégií, ako s rakovinovými bunkami bojovať: cielenou likvidáciou pomocou bielych krviniek, ovplyvňovaním prísunu živín a krvi k rakovinovému nádoru atď.

Ako prevencia rakoviny je vitamín D3 (opaľovanie sa), a celkovo zdravý život. Ak vypukne rakovina, telo sa už nevie proti rakovine brániť, a treba mu pomôcť. Možno použiť cielenú chemoterapiu pomocou vitamínu B17, ktorá ničí len nádor a neškodí ľudskému telu. Obyčajná chemoterapia, napríklad yperit, ničí všetko, tá silnejšia aj kostnú dreň. To vedie k ďalšiemu zoslabeniu imunity, a podľahnutiu rakovine o pár rokov.

Rakovina sa zvykne o niekoľko rokov vrátiť. Môže sa to zas vyriešiť cielenou chemoterapiou B17. Dlhodobejšie riešenie je odstránenie príčiny, posilniť imunitu. Napríklad odstrániť jedy z tela, zlepši výživu, vyhýbať sa stresom.

Liečba a prevencia vitamínom D3

Vitamín D3 sa tvorí v koži pri opaľovaní pôsobením slnečného ultrafialového žiarenia štiepením derivátu cholesterolu. Ľudské telo vie vyrobiť 10.000–12.000 IU = 2,5-3 mg (1 mg zodpovedá 4000 IU) pri 30 minútovom letnom opaľovaní. Svetlá pleť sa má opaľovať 10-15 minút aby sa nespálila, pričom vytvorí dostatok D3. Čím je pleť tmavšia, tým je lepšie chránená pre UV žiarením, ale tým aj dlhšie vyrába D3. Zásoba vitamínu D z letného opaľovania stačí na 2 – 4 mesiace. Od 40° zemepisnej šírky je v zime nedostatok UV B žiarenia. UV A žiarenie opáli pleť do hneda, ale netvorí vitamín D. S pribúdajúcim vekom sa znižuje schopnosť organizmu syntetizovať vitamín D. Niektoré očkovacie látky blokujú tvorbu vitamínu D.

V zime sú zdrojom D3 ryby (olej z rybej pečene [treska, platýz], sleď, sardinka, losos), menej ho je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch. Rastlinnými zdrojmi sú opálené (hnedé) huby, napríklad vysušené na slnku, ďalej kvasnice, kakao, kokos, datle alebo rastlinné tuky a oleje, či obilniny umelo obohatené o vitamín D. Rajčiny obsahujú déčko len v lístkoch. Pri varení sa vitamín D3 znehodnocuje.

Vitamín D3 možno kúpiť ako potravinový doplnok (kvapky, guličky).

Účinky D3: hustota kostí a zdravie chrupu, imunitný systém, antikarcinogénne, lieči niektoré choroby kože (psoriáza), zvýšené dávky sú potrebné v tehotenstve, pri dojčení, v detstve a puberte. Odhaduje za zníženie výskytu rakoviny o 75 % pri dostatočnom príjme vitamínu D3. Niektoré mechanizmy protirakovinových účinkov D3 sú:

 • Inhibuje zastavenie G1/G0 buneného cyklu.
 • Stimuluje apoptózu.
 • Stimuluje diferenciáciu.
 • Reguluje tumorovou supresiu / onkogenézu.
 • Reguluje rastový faktor alebo receptory.
 • Je anti-angiogenický.
 • Inhibuje inváziu a metastáziu.
 • Je protizápalový, aj ako ochrana proti chemoterapii.

Zdroje:

Liečba vitamínom B17

Vitamin B17 lieči všetky typy rakoviny. Nemá škodlivé vedľajšie účinky. Bežná chemoterapia (yperit) ničí celé telo a imunitný systém, zatiaľ čo B17 ničí len rakovinové bunky. B17 sa predáva aj pod názvom laetril a pichá sa do žily

B17 sa vyskytuje na severnej pologuli vo všetkom ovocí okrem citrusov. Najviac ho je v jadrách ovocia ako marhule, broskyne, čerešne, slivky, jablká. V jadrách marhúľ tvorí 2 % hmotnosti. Veľa ho obsahuje aj proso, pohánka, makadamové orechy, bambusové výhonky, fazule mungo, limské fazule, niektoré druhy hrachu, plody bazy čiernej. Obsah B17 v potravinách silne kolíše, aj o 100-ky percent. Ovocie musí byť pestované šetrne a nesmie byť priemyselne spracovávané.

B17 sa skladá z jednej molekuly hydrogenkyanidu (kyselina kanovodíková) a benzaldehydu (analgetikum) a dvoch molekúl glukózy. Vitamín je teda zložený z dvoch silných jedov, ktoré môžu mať smrtiace účinky, ale ich kombinácia v B17 je stabilná, chemicky neaktívna, nejedovatá. Môžu ho rozložiť iba enzým betaglukóza. Tento enzým je prítomný v celom tele, ale v miestach kde sú rakovinové bunky je v obrovskom množstve. Betaglukóza rozštiepi B17 v oblasti napadnutej rakovinou. Obe jedovaté látky sa sinergicky spoja a vytvoria 4-krát silnejší jed ako obe substancie v oddelenom stave. Vďaka selektivite nastane v rakovinovej bunke chemická smrť. Opačne pôsobí enzým rhodanesa, ktorý sa vyskytuje v ľudskom tele všade v malom množstve, okrem miest napadnutých rakovinou. Detoxikuje kyselinu kyanovodíkovú a oxiduje skupinu benzaldehydu. Vzniká neškodný thyokyanát a kyselina benzoová, ktoré sa vyplavia obličkami. To znamená že sa B17 zameria iba na miesta napadnuté rakovinou a nie na zdravé tkanivo.

Vitamin B17 v čistej forme zvanej Laetril nieje jedovatý a samovolné vylučovanie kyanidu nehrozí ani pri vysokých dávkách (až do 9 g denne) podaných do žíly. Vtedy je však potrebné pacientovi súčasne podávať aj zinok, ktorý slúži ako nosič vitamínu B17 a vitamín C, ktorý podporuje jeho účinok. Tiež každodenný prísun v miligramoch je veľmi jednoducho kontrolovateľný. Doporučuje sa denná preventívna dávka 50 až 200 mg pre každého, kto ešte rakovinou nemali a ani sa nevyskytla v jeho rodine. Pacienti, ktorí sa z rakoviny už vyliečili a osoby so zvýšeným rizikom ochorenia, by mali užívať 300 až 500 mg denne. POZOR! Vitamin B17 z prírodných zdrojov môže uvolniť hydrolýzou dopredu neznáme množstvo voľného kyanidu. Z tohoto dôvodu je nutné udržiavať dennú dávku pod hranicou prípadné toxicity, čo je napríklad 12 marhuľových jadier užitých v štyroch rozdělených dávkách, 3 jadrá každých 8 hodin. V črevách dochádza iba k čiastočnému rozkladu B17 na kyselinu kyanovodíkovú, mandelonitril, voľný benzaldehyd a prunasin. Vysoké procento Laetrilu se ďalej dostává do krvného obehu v nezměnenej forme.

Štatistika úspešnosti liečby v rôznych štádiách rakoviny:

 • neliečiteľné metastázy: B17: 15 %, klasické metódy: 0,03 %
 • ranné štádium rakoviny: B17: 85 %, klasické metódy: 1,5 až 18 %
 • prevencia: B17: 99.98 %. 0,02 % sú ľudia, ktorí boli dlhodobo v styku so silne rakovinotvornými látkami alebo radiácíou.

Príklady uskutočnenej liečby:

 • Neliečiteľný typ nádoru na ľadvinách veľlkosti vlašského orechu, depresie a strach zo smrti. Liečba 3 g Laetrilu denne v rozdelených dávkach, 6 jader sliviek albeo marhúľ každé 4 hodiny, kombinovaný enzýmový preparát, 4 g prírodného vitamínu C denne, štyri tablety vitamínu B15, prírodný vitamínový preparát, pol ananásu denne, tvrdá bezmäsová dieta. Následujúce týždne sa stav rapidne zlepšoval, hlavne psychicky. Chemoterapiu a rádioterapiu odmietol. Na snímku, ktorý následoval zhruba 8 týdňov po potvrdení nálezu, nebolo ani stopy po Grawitzovom nádore (zhubný nádor ľadviny). Živý po 6 rokoch, berie B17 denne.
 • Nádor na tvári veľkosti golfovej loptičky: 5 tabliet po 500 mg rozdelené do dávok, plus 3 marhuľové jadrá každých 5 hodín. Po 2 týždňoch sa nádor zmenšil a vznkol veľký otok, nádor začal mokvať a silne zapáchať. Ďalšie dni a týždne sa nádor zmenšoval a potom zmizol.

Zdroje:

Graviola