Dedičné choroby

Bežné dedičné poruchy z incestu sú:

 1. Veľká čelusť (prognathisma) - potiaže s prežúvaním, rečou a slinami.
 2. Predĺžená lebkav zadnej časti.
 3. Chýbajúce nechty na všetkých prstoch.
 4. Hemofília - problémy so zrážanlivosťou krvi.
 5. Mikrocefália - nezvyčajne malá hlava.
 6. Rázštep podnebia v ústach - prerušená kosť a tkanivo.
 7. Konská noha - kosti chodidla sú poškodené, skrútené a deformované. Nie je jasné, do akej miery ochorenie spôsobuje genetika a životné prostredie, ale vieme, že ju prenášajú rodičia.
 8. Albínizmus - telo nemá dostatok melanínu (farbiva pre vlasy, pokožku, pery a ďalšie časti tela). Prejavuje sa ako svetlé oči, bledá pokožka a biele vlasy, aj keď sú ich rodičia tmavej pleti. Ide o autozomálnu recesívnu choroba, čo znamená, že keď sa spoja ľudia s podobnými génmi, u ich detí je vyššia pravdepodobnosť albinizmu.
 9. Ťažká asymetria tváre.
 10. Trpaslíctvo (nanizmus) - nedostatok rastového hormónu je spojený s mnohopočetným generačným incestom.
 11. Zrastené prsty - končatiny rastú s kožou a svalmi okolo končatín dohromady.
 12. Neplodnosť - životaschopnosť spermií aj vajíčok môže byť incestom negatívne ovplyvnená alebo jednoducho celý reprodukčný systém nebude nefungovať správne.
 13. Skolióza (vybočenie chrbtice) - v závažných prípadoch môže mať vplyv na schopnosť osoby chodiť, pohodlne sedieť a môže si vyžadovať chirurgický zákrok alebo niekoľko rokov cvičenia.
 14. Poruchy imunitného systému - poškodené gény na boj s chorobami, prejavuje sa to zvýšenou náchylnosťou na choroby.
 15. Kryptorchonizmus - jeden alebo oba semenníky nevystúpia z tela von a ostávajú tak ukryté vnútri. Približne 3 % chlapcov má tento problém a môže spôsobiť neplodnosť, rovnako ako rôzne reprodukčné poruchy, ak sa nelieči okamžite. Ochorenie je bežnejšie u detí s incestnými vzťahmi.

Zdroj: https://topdesat.sk/geneticke-mutacie-incest/